Zemin soğutma


Balterio lamine parke zeminleri sıkı şartlar altında zemin soğutma sistemleri veya zemin ısıtma-soğutma kombinasyon sistemleriyle kullanılabilir.

Nedir?

Zemin soğutma sıcak dönemlerde zemin yapısının ısınmasını engelleyen hatta zemini hafif soğutan ve böylelikle evdeki sıcaklığı hoş bir derecede kalmasını sağlayan bir sistemdir.

Nasıl çalışır?

Zemin soğutma zemin ısıtmanın tam tersidir. Zemin yapısındaki boru sistemi, oda ve zemin soğutma sisteminin suyu arasındaki ısı derece farkının mümkün olduğu kadar küçük olması için, en az 18 derece sıcaklığında suyla doldurulur. Bu yöntem sıcak dönemlerde zeminin soğmasını sağlar. Serin su zemini soğuk tutar. Zeminin ısı derecesi odanınkinden düşük olduğu için odadaki sıcaklık hoş bir derecede kalır. Buna ulaşmak için zemin yapısındaki suyun fazla soğuk olması gerekmez; suyun oda sıcaklığından birkaç derece düşük olması yeterli.

Balterio lamine parke zeminlerine hangi zemin soğutma sistemleri uygulanılabilir?

Balterio lamine parke zeminlerine sadece belirli tür bir zemin soğutma sistemi uygulayabirsiniz: zemin yapısı sentetik boru içeren ve borulardan soğuk su geçen tür parke zemin. Çoğu zaman zemin soğutma bir zemin ısıtma sistemiyle beraber kombinasyon şekilde çalışır.

Zemin soğutma sistemleri veya zemin soğutmalı zemin ısıtma kombine sistemlerinde nelere dikkat etmeli?

Zemin ısıtma veya zemin soğutma sistemleri bulunan odalarda Balterio lamine parke zeminleri her tür Balterio alt zeminleriyle beraber döşenilebilir. Eğer Balterio lamine parkenizi Balterio olmayan bir alt zemine döşemeniz icap ediyorsa toplam (lamine parke + alt zemin) ısı direnci (R) 0,15m²K/W’tan düşük olması gerekiyor. Bu konuyla ilgili alt zemini satın aldığınız veya döşeyicinin yere danışın.

R-Değerleri (ISO 8302-1991 standardına göre)
Zemin döşemesi için azami sıcaklık geçirme rezistansı (R) 0,15 m².K/W’dir

Kalınlık Sıcaklık geçirme rezistansı R
7mm 0,046 m² K/W
8mm (Xpressions) 0,062 m² K/W
8mm 0,057 m² K/W
9mm (Grande) 0,080 m² K/W
9mm 0,066 m² K/W
Boost Plus 0,06 m² K/W
Silent Walk 0,01 m² K/W
Versa Sound 0,045 m² K/W

 1. Zemin yapısı:
  • soğutma öğeleri (sentetik boruların içindeki soğuk su) zemin yapısına dökülmüş olmalı;
  • yer döşemesi yerleştirmeden önce döşeyicinin talimatlarına göre zemin soğutma sistemini denemeden geçirin;
  • şaptaki nem oranı hiçbir yerde %1,5’ten yüksek olmamalı (CM usulüne göre)

 2. Döşeme:
  • Başlamadan önce zemin soğutmasını kapatın; lamine parkesi döşenmeden 24 saat öncesinde, esnasında ve sonrasında 18 dereceden soğuk olmamalı.
  • zeminin her bir kenarına ve diğer bulunan engellere 8-10 mm arası genişleme harcı uygulayın. Daha büyük yüzeyler için her 10 metre başı geçiş profili uygulanması gerekiyor. Aynı genişleme harcını elde etmek için bu profili farklı odalar arasındada uygulamalı.

 3. Soğutma:
  • zemin soğutmayı (az az) açmak için döşeme bittikten sonra en az 24 saat bekleyin;
  • soğutma döneminin başındada sonundada büyük derece farklarından kaçının ve soğutmanızı devamlı az az açın veya kısın (günde en fazla 5 derece); oda ile zemin arasındaki sıcaklık farkının büyük olmamasına önem gösterin.

 4. Eğer soğutmak için zemin soğutma sistemi veya zemin ısıtma-soğutma kombinasyon sistemi kullanıyorsanız kondansasyon önlemesine önem göstermeniz gerekiyor. Bunun için kondansasyon gözleyici sistem döşenmesi gerekiyor.
  Kondansasyon ısı derecesi çiy noktasının altına düştüğü zaman oluşur. Çiy noktası havanın doyduğu ve daha fazla nem soğuramadığı noktadır. Çiy noktası ısı derecesi ve nispet hava nemine bağlıdır. Kondansasyon tehlikesi olduğu vakit sınırsız düşük su derecesiyle çalışılamıyor. Su derecesinin oda derecesinden sadece birkaç derece düşük olması gerekiyor ve bunu sadece elverişli bir kondansasyon gözleyicisi sağlar. Uygun ayar birimini seçmeniz çok önemli. Uygun bir kondansasyon gözleyici sistemi bu şekilde çalışır: niteliksel bir ayar birimi çiy noktasını (= % 100 nem) hesaplar ve makinayı çiy noktasına varılmadan (örneğin % 95 nispet hava neminde; lamine parke için en mükemmel nispet hava nemi % 55’dir). Sistem ayar birimine dayanarak soğutmayı ya kapatır yada makinadaki birincil soğutulmuş su naklini keser. Yeni yeni oluşan çiyde devreye giren bir kondansasyon gözleyici sistemi uygun değildir.

 5. Zemin soğutma sistemi veya aynı zamanda soğutabilen bir ısıtma sistemi üzerine lamine parke döşediğinizde daima garanti koşullarını okuyun.

Balterio lamine parke garanti koşulları zemin soğutma ve aynı zamanda soğutabilen ısıtma sistemlerin döşemesine uygulanır, ancak aşağıdaki birikimli şartlara uyulduğunda:
 • zemin yapısındaki soğutma öğelerinin soğuk su içermesi
 • Balterio lamine parkesinin kullanılan alt zeminle beraber sıcaklık rezistansının 0,15 m² K/W’den düşük olması
 • çiy noktasına varılmadan makinayı kapatacak veya birincil soğuk su naklini kesecek bir niteliksel ayar birimi mevcut olması
 • hiç bir zaman kondansasyon oluşmasının mümkün olmaması

Daha fazla bilgi için zemin ısıtmasını araştırın